دسته‌بندی نشده

معرفی گوشی iPhone 15 ؛ تاریخ رونمایی، قیمت و مشخصات

 

معرفی گوی iphone 15 را در حالی خواهیم داشت که هنوز تا زمان معرفی گوشی iPhone 15 چند ماه باقی‌ مانده، اما اطلاعات زیادی درباره این گوشی منتشر شده است. شایعات مربوط به مشخصات آیفون 15 حتی قبل از رونمایی سری آیفون 14 در سپتامبر 2022 (شهریور) به گوش می‌رسیدند. در ادامه به بررسی گوشی آیفون 15 می‌پردازیم و تمام گزارش‌هایی را که تاکنون درباره آن منتشر شده، در اختیار شما قرار می‌دهیم.

شرکت‌های زیادی در زنجیره تامین قطعات و تولید گوشی‌های آیفون با اپل همکاری می‌کنند و این موضوع، رازداری را برای این غول کوپرتینو دشوار می‌کند. یکی از شایعات جالبی که چند‌وقتی‌است سر زبان‌ها افتاده، مربوط به معرفی گوشی آیفون ۱۵ اولترا به جای آیفون ۱۵ پرو مکس است.

همچنین گفته می‌شود که در گوشی‌های سری آیفون 15، خبری از پورت لایتنینگ نیست و اپل بالاخره به اجبار، پورت USB-C را در آیفون‌های جدید خود قرار می‌دهد. اما این تنها بخشی از شایعات هیجان‌انگیزی است که انتظار کشیدن را دشوار می‌کند. در ادامه با جزئیات بیشتری به این ویژگی‌ها می‌پردازیم.


فهرست مطالب[نشان دادن]

معرفی گوشی iPhone 15 و تاریخ رونمایی آن

تاریخ دقیق رویداد معرفی گوشی iPhone 15 هنوز مشخص نیست و اخبار زیادی درباره آن منتشر نشده است. اما با توجه به رویدادهای قبلی اپل می‌توانیم زمان احتمالی رونمایی را پیش‌بینی کنیم.

گوشی‌های سری آیفون ۱۴ در تاریخ ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) رونمایی و در تاریخ ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) عرضه شدند. البته آیفون ۱۴ پلاس در ۷ اکتبر (۱۵ مهر) روانه بازار شد. اپل معمولا هفته اول یا دوم سپتامبر را برای برگزاری رویداد معرفی گوشی‌های جدید خود انتخاب می‌کند.

اگر امسال نیز همین روند را پیش بگیرد، این احتمال وجود دارد که رویداد معرفی گوشی iPhone 15 در 5 یا 12 سپتامبر (14 یا 21 شهریور 1402) برگزار شود. البته هنوز هیچ خبر رسمی یا غیر رسمی درباره زمان رونمایی سری آیفون 15 منتشر نشده است و احتمالا یک ماه قبل از تاریخ نهایی، همه‌چیز مشخص می‌شود.

بیشتر بخوانید:  معرفی و بررسی گوشی شیائومی 13 Pro + مشخصات و قیمت

قیمت آیفون ۱۵

هنوز خیلی زود است که بخواهیم قیمت آیفون 15 را پیش‌بینی کنیم؛ حتی شایعه و خبری هم پیرامون قیمت سری iPhone 15 منتشر نشده است. البته، می‌توانیم برای تخمین قیمت آیفون 15 نگاهی بیندازیم به روند قیمت‌گذاری سری آیفون 14 و 13.

گوشی‌های آیفون 14 نسبت به نسل قبلی خود، افزایش قیمت داشتند و این احتمال وجود دارد که اپل در تعیین قیمت سری iPhone 15 نیز همین روند را تکرار کند. قیمت ارزان‌ترین آیفون 14 در بازار جهانی حدود 799 دلار و قیمت گران‌ترین مدل آیفون 14 پرو مکس، حدود 1599 دلار است. گوشی‌های سری آیفون 14 در بازار ایران با این قیمت‌ها به‌فروش می‌رسند:
• آیفون ۱۴: ۴۳.۰۰۰.۰۰۰ تا ۴۷.۰۰۰.۰۰۰ تومان
• آیفون ۱۴ پلاس: حدود ۴۴.۵۰۰.۰۰۰ تومان
• آیفون ۱۴ پرو: ۵۳.۵۰۰.۰۰۰ تا ۷۸.۵۰۰.۰۰۰ تومان
• آیفون ۱۴ پرو مکس: ۵۸.۰۰۰.۰۰۰ تا ۸۸.۰۰۰.۰۰۰ تومان

این بازه‌های قیمتی براساس نسخه‌های مختلف رم و حافظه تعیین شده‌اند. اما درباره قیمت سری آیفون ۱۵ باید گفت که تنها یک خبر منتشر شده که مربوط به قیمت آیفون ۱۵ اولترا است؛ این گوشی هوشمند احتمالا جایگزین آیفون ۱۵ پرو مکس خوهد شد.

iphone15 2iphone15 2

گفته می‌شود که مدل اولترا با قیمت ۱۱۹۹ دلار به‌فروش می‌رسد. اگر این خبر درست باشد، قیمت آیفون ۱۵ اولترا ۱۰۰ دلار بیشتر از نسخه پایه آیفون ۱۴ پرو مکس (رم ۶ با حافظه ۱۲۸) خواهد بود.

از طرفی، گفته می‌شود که قیمت آیفون ۱۵ پلاس کمی ارزان‌تر از آیفون ۱۴ پلاس خواهد بود. یکی از منابع خبری مدعی شده که به‌دلیل استقبال کم کاربران از آیفون ۱۴ پلاس، اپل تصمیم گرفته که نسل بعدی این گوشی را با قیمت کمتری عرضه کند. بد نیست بدانید که قیمت پایه آیفون ۱۴ پلاس در بازار جهانی حدود ۸۹۹ دلار است.

بیشتر بخوانید: معرفی و بررسی گوشی Z Fold 5 ؛ زمان رونمایی، قیمت و مشخصات


بررسی مشخصات آیفون ۱۵ از نظر طراحی و نمایشگر

یکی از ویژگی‌های مهم آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس، طراحی جزیره پویا یا Dynamic Island است. جزیره پویا جایگزین ناچ نمایشگر شده است و دوربین سلفی به‌همراه سنسورهای Face ID را در خود جا می‌دهد. مدل‌های آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴ پلاس به این ویژگی مجهز نشدند؛‌ اما گفته می‌شود که اپل در مدل‌های استاندارد نسل بعدی، یعنی آیفون ۱۵ و آیفون ۱۵ پرو از طراحی جزیره پویا استفاده خواهد کرد.

چندین منبع مختلف به این موضوع اشاره کرده‌اند که تمام گوشی‌‌های سری آیفون 15 به Dynamic Island مجهز می‌شوند؛ اما گوشی‌های آیفون 15 و آیفون 15 پلاس همچنان به نرخ نوسازی 60 هرتزی محدود می‌شوند. آیفون 15 پرو و 15 پرو مکس نیز از نرخ نوسازی 120 هرتزی پشتیبانی می‌کنند.

اگر اپل در طراحی نمایشگر نسل جدید، همان استراتژی سری آیفون ۱۴ را پیش بگیرد، پس این احتمال وجود دارد که آیفون ۱۵ و آیفون ۱۵ پرو به نمایشگر ۶.۱ اینچی و گوشی‌های آیفون ۱۵ پلاس و ۱۵ پرو مکس (اولترا) به نمایشگر ۶.۷ اینچی مجهز شوند.

از سوی دیگر،‌ برخی منابع که به معرفی گوشی iPhone 15 پرداختند، به این موضوع اشاره کردند که اپل در هیچ‌کدام از گوشی‌های نسل جدید خود از جزیره پویا استفاده نمی‌کند؛ بلکه دوربین سلفی زیر نمایشگر قرار می‌گیرد. مدت‌هاست که چنین اخباری درباره نسل جدید آیفون‌ها به‌گوش می‌رسد، اما باور این ادعا کمی دشوار است.

با بررسی گوشی آیفون ۱۵ از نظر طراحی و ساختار متوجه شدیم که این گوشی احتمالا به فریم تیتانیومی مجهز می‌شود. منابع مختلف مدعی شدند که فریم گوشی به سمت پنل پشتی خمیده می‌شود و برخلاف آیفون ۱۴، تخت نخواهد بود. این خبر هنوز تایید نشده و این احتمال وجود دارد که سبک طراحی فریم تخت در آیفون ۱۵ نیز تکرار شود.

برخی منابع هم به طراحی لبه‌های خمیده اشاره کرده‌اند که احتمالا به سری آیفون ۱۱ شباهت دارد. علاوه‌براین، گفته می‌شود که مدل‌های پرو و پرو مکس (یا اولترا) حاشیه‌های بسیار باریک‌تری خواهند داشت.

iphone15 3iphone15 3

ویژگی جالب دیگری که در بررسی گوشی آیفون ۱۵ پرو و پرو مکس متوجه شدیم، این است که احتمالا برای تنظیمات صدا و پاور، دکمه‌های فیزیکی در نظر گرفته نمی‌شود، بلکه به‌صورت لمسی یا کلیکی خواهد بود. این دکمه‌ها برخلاف مدل‌های قبلی، حرکت نمی‌کنند و به لمس انگشتان کاربر حساس هستند.

درباره رنگ بندی آیفون ۱۵ باید گفت که اخباری در این زمینه منتشر نشده است. اما اگر گزینه‌های رنگی نسل‌های قبلی را در نظر بگیریم، می‌توانیم پیش‌‌بینی کنیم که آیفون ۱۵ در رنگ‌های مشکی یا خاکستری، سیلور و طلایی روانه بازار شود. علاوه‌براین، ممکن است شاهد یک رنگ‌بندی کاملا جدید هم باشیم. آیفون ۱۳ در رنگ آبی و آیفون ۱۴ پرو در رنگ بنفش عرضه شدند؛ بنابراین پیش‌بینی می‌کنیم که اپل علاوه‌بر آپشن‌های رنگی همیشگی، یک گزینه رنگی کاملا جدید را هم در نظر بگیرد.

بیشتر بخوانید: اخرین مدل گوشی ایفون + معرفی کامل


بررسی مشخصات آیفون ۱۵ از نظر دوربین و باتری

اخباری که به معرفی گوشی iPhone 15 در بخش دوربین پرداختند، از وجود لنزهای پریسکوپ با قابلیت زوم تله‌فوتو در مدل‌های پرو خبر می‌دهند. مارک گورمن، تحلیلگر بلومبرگ، مدعی شده که اپل به‌جای معرفی آیفون 15 پرو مکس، گوشی آیفون 15 اولترا را معرفی می‌کند.

اپل با این تغییر بزرگ در نامگذاری می‌خواهد تفاوت این مدل با آیفون ۱۵ پرو را بیشتر به رخ بکشد. یکی از تفاوت‌های مهم این دو مدل، در قدرت زوم لنز تله‌فوتو است.

انتظار می‌رود که آیفون 15 پرو به همان لنز تله‌فوتو مجهز شود که در آیفون 14 پرو نیز قرار دارد. اما شایع شده که آیفون 15 اولترا به لنز پریسکوپ مجهز می‌شود که توانایی زوم بالاتر (احتمالا 5x) دارد. با این اوصاف، فقط رده‌بالاترین گوشی سری آیفون 15 به لنز پریسکوپ با قدرت بالای زوم مجهز می‌شود.

تاکنون منابع خبری مختلفی به این موضوع اشاره کرده‌اند که آن را باورپذیرتر می‌کند؛ با این‌حال، هنوز به‌طور قطع نمی‌توان گفت که این گوشی با اسم پرو مکس معرفی می‌شود یا اولترا.

از دیگر مشخصات آیفون ۱۵ در بخش دوربین باید به موضوع سنسورهای سونی اشاره کرد. بعضی از منابع خبری مدعی شدند که اپل در سری آیفون ۱۵ از سنسورهای جدید سونی استفاده می‌کند. این سنسورها نسبت به سنسورهای فعلی، نور بیشتری را ثبت می‌کنند و در آنها از نوردهی کمتر یا بیش‌از اندازه خبری نیست.

iphone15 4iphone15 4

بررسی گوشی آیفون ۱۵ نشان می‌دهد که تمام مدل‌های نسل جدید به سنسور اصلی ۴۸ مگاپیکسلی مجهز می‌شوند. این درحالی‌است که در سری آیفون ۱۴، فقط مدل‌های پرو از دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی برخوردار شدند و در مدل‌های استاندارد آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴ پلاس از دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی استفاده شد.

برای معرفی گوشی iPhone 15 از نظر باتری، اطلاعات زیادی در دست نیست. فقط یکی از منابع به وجود تکنولوژی شارژ معکوس بی‌‌سیم اشاره کرده که به کاربر اجازه می‌دهد گجت‌های دیگر مثل اپل واچ  و ایرپاد را به‌صورت بی‌سیم با گوشی آیفون شارژ کند. مدت‌هاست که شایعات مربوط به این ویژگی به گوش می‌رسند، اما هنوز خبری نیست. بنابراین بهتر است خیلی امیدوار نباشیم.

بیشتر بخوانید: معرفی و بررسی گوشی Galaxy Z Flip 5 ؛ زمان رونمایی، قیمت و مشخصات


معرفی آیفون ۱۵ از نظر مشخصات و ویژگی‌ها

معرفی گوشی iPhone 15 را در بخش مشخصات تراشه و قدرت پردازشی آن ادامه می‌دهیم و خوشبختانه، خبرهای قطعی‌تری داریم.
یکی از منابع خبری از تولید تراشه 3 نانومتری A17 Bionic برای آیفون 15 خبر داده است. با توجه به اینکه گوشی‌های آیفون 14 پرو و آیفون 14 پرو مکس به تراشه A16 Biomic مجهز هستند، بدیهی‌است که تراشه A17 در سری آیفون 15 قرار بگیرد.

گفته می‌شود که فقط مدل‌های پرو و رده‌بالا از تراشه جدید بهره‌مند خواهند شد و مدل‌های آیفون 15 و آیفون 15 پلاس از همان تراشه A16 Bionic برخوردار می‌شوند که در گوشی‌های iPhone 14 Pro و iPhone 14 Pro Max قرار دارد. از آنجایی‌که اپل این روند را در سری آیفون 14 انجام داده، پس احتمال تکرار آن در نسل جدید بسیار زیاد است.

یک منبع خبری دیگر، جزئیات بیشتری را فاش کرده و مدعی شده که تراشه A17 Bionic، کارآمدتر از A16 Bionic است و مصرف بهینه‌تری دارد؛ این یعنی می‌توانیم به عمر و شارژدهی بیشتر باتری امیدوار باشیم.

علاوه‌براین، به نظر می‌رسد که اپل برای تامین مودم‌های 5G با کوالکام همکاری خواهد کرد. گفته می‌شود که این‌بار از اسنپدراگون X70 استفاده می‌شود که نسبت به اسنپدراگون X65 در گوشی‌های آیفون 14، عملکرد بهتری دارد.

معرفی گوشی iPhone 15 به بخش تراشه ختم نمی‌شود. با بررسی گوشی آیفون 15 متوجه می‌شویم که اپل احتمالا در مدل‌های پرو از رم 8 گیگابایتی استفاده خواهد کرد. از آنجایی‌که تمام مدل‌های آیفون 14 به رم 6 گیگابایتی مجهز شدند، می‌توانیم امیدوار باشیم که در سری آیفون 15 این روند تکرار شود و همه مدل‌ها از رم 8 گیگابایتی برخوردار شوند، نه فقط مدل‌های پرو.

بیشتر بخوانید: معرفی و بررسی گوشی هواوی Mate 50E ؛ مشخصات و قیمت

تفاوت دیگر مدل‌های استاندارد و پرو در Wi-Fi 6E است که فقط در آیفون 15 پرو و 15 پرو مکس (اولترا) پشتیبانی می‌شود.

iphone15 5 1iphone15 5 1

خبر جالب دیگری که مدت‌هاست گزارش‌هایی را پیرامون آن می‌شویم، مربوط به پورت USB-C است. کمپانی اپل تحت اجبار قوانین جدید اتحادیه اروپا، باید از سال 2024 گوشی‌های خود را با پورت USB-C روانه بازار کند. اما برخی منابع اعلام کرده‌اند که غول کوپرتینو قصد دارد از سال 2023 و در سری آیفون 15 از درگاه USB-C استفاده کند.

گزارش‌های جدیدتری که به معرفی آیفون 15 پرداختند، به این موضوع اشاره کردند که تمام مدل‌های آیفون 15 به درگاه استاندارد USB-C مجهز می‌شوند؛ اما فقط مدل‌های پرو از سرعت انتقال داده بالاتر برخوردار می‌شوند و این موضوع در منابع مختلفی تکرار شده است.

بیشتر بخوانید: تحلیل و بررسی مشخصات S23 Ultra

iPhone 15 و iPhone 15 Pro Max یا Ultra احتمالا از سرعت انتقال داده 20 Gbps یا 40 Gbps برخوردار می‌شوند؛ این در حالی‌است که آیفون 15 و آیفون 15 پلاس (یا مکس) احتمالا به همان سرعت انتقال داده نسل قبلی، یعنی 480 Mbps مجهز می‌شوند.

برخی کاربران امیدوارند که اپل پورت لایتنینگ را حذف نکند و معتقدند که این کمپانی به‌زودی از گوشی‌های بدون درگاه شارژ رونمایی خواهد کرد. چنین چیزی بعید به نظر می‌رسد؛ مخصوصا با توجه به اینکه اپل تایید کرده که آیفون‌ها در بازار اروپا به پورت USB-C مجهز می‌شوند؛ اما دقیقا به اسم سری آیفون 15 اشاره نکرد. این کمپانی هنوز اعلام نکرده که آیفون‌های مجهز به درگاه USB-C را در سایر بازارهای جهانی نیز عرضه می‌کند یا خیر.


سخن آخر

بسیاری از گزارش‌هایی که تاکنون درباره مشخصات آیفون 15 منتشر شده، در حد شایعه باقی می‌مانند. چیزی که به‌طور قطع می‌توانیم از آن مطمئن باشیم، فوق‌العاده بودن نسل بعدی آیفون‌هاست. مجهز شدن به درگاه USB-C احتمالا کاربران سایر برندها را به خرید گوشی‌های آیفون ترغیب می‌کند. علاوه‌براین، تراشه جدید A17 می‌تواند برتری تکنولوژی پردازنده‌های اپل را بار دیگر به رخ تراشه‌های اندرویدی بکشد.

با این‌حال، افزایش قیمت آیفون 15 کمی نگران‌کننده است و در عین حال انتظار داریم که دوربین این گوشی نیز نسبت به نسل قبلی،‌ ارتقا چشم‌گیری داشته باشد. با توجه به اینکه هنوز چند ماه تا معرفی گوشی iPhone 15 باقی مانده، می‌توانیم منتظر اخبار هیجان‌انگیز بعدی باشیم و امیدوار بمانیم که قیمت گوشی افزایش پیدا نکند.

رویداد معرفی گوشی iPhone 15 در چه تاریخی برگزار می‌شود؟

هنوز هیچ تاریخ دقیقی برای برگزاری رویداد معرفی آیفون ۱۵ اعلام نشده است؛ با این‌حال می‌توانیم براساس برنامه سالانه اپل پیش‌بینی کنیم که در سپتامبر ۲۰۲۳ (شهریور ۱۴۰۲) باید منتظر رونمایی سری آیفون ۱۵ باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید